Další kolo amerických ekonomických sankcí vůči Íránu vstoupilo v platnost. O jejich obnovení rozhodl v květnu americký prezident Donald Trump, když Spojené státy odstoupily od vícestranné dohody s Íránem o kontrole jeho jaderného zbrojního programu.
První kolo ekonomických sankcí vstoupilo v účinnost dne 6. srpna, cílem nového kola sankcí je omezení vývozu íránské ropy a ropných produktů. Sankce tak postihnou především íránský energetický sektor. Zahraniční banky také nebudou smět obchodovat s íránskou centrální bankou a vybranými finančními institucemi a íránské banky nebudou mít přístup do mezinárodního mezibankovního systému SWIFT. Americké ministerstvo financí uvádí, že americké i neamerické firmy budou moci i nadále do Íránu vyvážet zemědělské komodity, potraviny léky a zdravotnickou techniku. Firmy ovšem nesmí obchodovat s podniky a osobami, které jsou na americkém sankčním seznamu. To se týká vybraných íránských bank nebo islámských revolučních gard.
Dopad nových sankcí bude velký a nejvíce ho pocítí dodavatelé technologií pro těžbu a zpracování surovin a pro energetiku. Dotknout se mohou i automobilového průmyslu, kde jsou rozsáhlé a dlouhé dodavatelské řetězce. Nepřímo mohou sankce postihnout české firmy, které jsou subdodavateli zahraničních společností. Pokud ty kvůli sankcím omezí svůj vývoz do Íránu, mohou přijít o zakázky i naše podniky. Veřejně už omezení aktivit v Íránu oznámilo několik velkých evropských firem jako automobilky Daimler nebo PSA.
Svaz průmyslu a dopravy návrat českých firem do Íránu aktivně podporoval. Už v roce 2016, kdy byly původní sankce proti Íránu pozastaveny, organizoval velkou podnikatelskou misi do Teheránu. V posledních letech se firmy účastnily v Íránu také řady veletrhů v oblasti zdravotnictví, těžby ropy, strojírenství a průmyslu obecně. Například letošní říjnový mezinárodní průmyslový veletrh IInEX v Teheránu Svaz pomohl prosadit mezi české oficiální účasti s podporou státu.
Za posledních pět let se český vývoz do Íránu zdvojnásobil. České firmy loni do Íránu vyvezly zboží za 1,8 miliardy korun. V období leden až srpen letošního roku měl český vývoz hodnotu 970 milionů korun.
Doplňující tiskové oznámení z 6. srpna najdete zde.
- Tereza Řezníčková
-
kategorie Obchodní politika