Schodek státního rozpočtu letos bude 300 miliard korun, schválila sněmovna. Poslanci kývli také na to, aby živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) postižené opatřeními kvůli koronaviru dostávali jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu. Zákon nyní posoudí Senát. Poslanci také přehlasovali senátní veto o rozvolnění zákona o rozpočtové odpovědnosti. Uvedla to ve svém středečním zpravodajství Česká televize.
Poslanci podpořili to, aby živnostníci a další OSVČ postižené opatřeními proti koronaviru dostávali příspěvek 500 korun denně i po 30. Dubnu. Zákon umožní prostředky vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících OSVČ, s čímž vláda počítá do 8. Června.
Legislativa vytváří druhé bonusové období, tedy rozmezí od 1. Května do 8. Června. V ten den se podle současných předpokladů očekává ukončení klíčových opatření, která omezují zejména činnost provozoven osob samostatně výdělečně činných, uvedla vláda.
Příspěvek je určen nejen živnostníkům, ale dalším obdobným samostatným profesím, a nepodléhá exekuci ani dani z příjmů. Podmínky programu Pětadvacítka, z něhož se peníze poskytují, se podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nemění, podnikatelé ale musí předložit nové čestné prohlášení.
Deficit státního rozpočtu 300 miliard korun
Poslanecká sněmovna také schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun. Nedávno – rovněž ve zrychleném režimu – poslanci potvrdili deficit 200 miliard, původně ministerstvo financí počítalo se schodkem 40 miliard.
Pro návrh ve středu hlasovalo 59 z přítomných 100 zákonodárců. „Navrhovaná úprava je nezbytná z důvodu potřeby reagovat na krizovou situaci vyvolanou pandemií nemoci COVID-19,“ napsala vláda v důvodové zprávě. Podle ekonomů není vyloučeno, že schodek může být letos ještě vyšší.
Aktuální návrh počítá s celkovými příjmy 1,428 bilionu korun a výdaji 1,728 bilionu korun. Novela proti předchozí předloze počítá s dalším poklesem příjmů o 60,1 miliardy korun. Ministerstvo financí zároveň navýšilo výdaje o 39,9 miliardy korun kvůli zvýšení plateb za státní pojištěnce, které kabinet také schválil, a posílení vládní rozpočtové rezervy i výdajů na obsluhu státního dluhu.
Ministryně financí Alena Schillerová zdůraznila, že není možné předpovídat budoucí vývoj. „Já vám neřeknu, jestli jsem tady naposled, já to nevím, jestli jsem tady naposled,“ řekla k tomu, zda je nynější změna rozpočtu změnou poslední. Nevyloučila úspory, nebudou však podle ní v řádu desítek miliard.
Podle poslanců ODS vláda rezignovala na jakékoliv úspory a měla by přijít především s podporou nabídky prostřednictvím nižších daní a odvodů. Předseda SPD Tomio Okamura považuje za nutné seškrtat některé výdaje, například dotace do fotovoltaiky či nákupy amerických vrtulníků. Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml. obvinil ministryni Alenu Schillerovou, že „tiskne peníze jako diktátor v Zimbabwe“.
Plénum uvolnilo rozpočtová pravidla
Poslanecká sněmovna řešila i otázku podílu strukturálního deficitu státního rozpočtu na HDP, který se měl původně pohybovat pod jedním procentem. Vláda si ale chce otevřít cestu až ke čtyřem procentům. Poslanci jí to schválili, senátoři ale byli proti. Nakonec se ve sněmovně ve středu našlo nutné minimum 101 hlasů, které se pro návrh vyslovily.
V Poslanecké sněmovně vystoupila předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová, která kritizovala vládu, že v dobrých časech nevytvořila rezervu. Varovala, že se „z této krize obdobně jako z hypoteční krize započaté v roce 2008 ve Spojených státech rychle vyvine krize dluhová“, přičemž 40 procent dluhu podle ní vlastní zahraniční investoři. „Česká republika je mladý dlužník s krátkou historií na finančním trhu, současně je náš domácí finanční trh velmi mělký,“ dodala Zamrazilová. Domnívá se, že rozpočet na příští rok lze sestavit i bez rozvolnění rozpočtových pravidel.
Stanovisko vlády před poslanci i senátory vždy rozhodně obhajuje ministryně financí Alena Schillerová, která při debatě v Senátu prohlásila, že „bez přijetí novely zákona bychom museli přistoupit ke konsolidaci, která by v dějinách České republiky neměla obdoby. Jen na příjmech bude v příštím roce chybět minimálně 140 miliard korun.“
Obdobně argumentovala nyní i ve sněmovně. To, že by bylo možné nynější krizi zvládnout v rámci současných pravidel, jak tvrdí Národní rozpočtová rada, ministryně Alena Schillerová odmítla. „Kdyby taková možnost existovala, byla bych první, kdo by se jí chopil. Bohužel realita taková není, nedají se použít radou doporučované únikové klauzule,“ řekla ministryně poslancům.
Ujistila přitom, že „následná konsolidace je plně v souladu s evropskými pravidly“.
Stát se zaručí 150 miliardami za úvěry firem
Poslanecká sněmovna také vyjádřila souhlas s tím, aby stát mohl poskytnout záruku ve výši 150 miliard korun za komerční úvěry pro firmy s nejvýše 500 zaměstnanci. Státní záruka se vztahuje na dluhy Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), které vzniknou z ručení za dluhy z úvěrů sjednaných do konce letošního roku.
Záruka ČMZRB bude ve výši 90 % pro malé podnikatele a 80 % pro střední podniky. V případě malých a středních firem do 250 zaměstnanců bude stát ručit za 90 procent dluhu z úvěru, v případě větších firem s 250 až 500 zaměstnanci bude ručit za 80 procent dluhu. Za zbývajících deset, respektive 20 procent bude ručit banka.
Záruční banka poskytne u obou skupin firem bankám portfoliovou záruku do výše 30 procent poskytnutých jistin úvěrů. Vláda navrhovala na žádost ministryně Aleny Schillerové limit 25 procent. Jeho zvýšení prosadil poslanec ČSSD Roman Onderka, podle něhož na úvěry dosáhne více firem. Podle Schillerové to ale bude znamenat snížení celkového objemu pomoci z vládou zamýšlených 600 na 500 miliard korun.
Novela daňového řádu byla zamítnuta
Podle zpravodajství České televize poslanci zamítli novelu daňového řádu, která má mimo jiné umožnit také spuštění on-line finančního úřadu. Například lhůta pro vracení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty se tak nakonec neprodlouží z nynějších třiceti na 45 dní. Chyběly pro to tři hlasy.
Senát novelu rovněž poslancům vrátil s pozměňovacím návrhem. Sněmovna ho neschválila, pro setrvání na původní verzi potřebovala vládní koalice spolu s KSČM alespoň 101 hlasů. Pro novelu hlasovalo jen 98 poslanců. Ministerstvo financí předloží novelu v kompromisním znění znovu.
Prodloužení lhůty pro vracení odpočtů na DPH patřilo mezi nejkritizovanější součásti předlohy. Ministryně Alena Schillerová argumentovala tím, že opatření umožní lépe zacílit kontrolní činnost.
On-line finanční úřad, portál MOJE Daně, tedy Moderní a Jednoduché daně měl poplatníkům umožnit spravování daňových záležitostí s finančním úřadem z domova nebo kanceláře. Ministryně financí tento projekt již dříve označila za vlajkovou loď ministerstva.