Tři továrny Nissanu v Barceloně, které se management chystal uzavřít v prosinci letošního roku, zůstanou v provozu. Pokud by k zavření podniků došlo, o práci by bezprostředně přišlo 3 000 přímých zaměstnanců, později pak dalších 20 000 v navazujících odvětvích. Odboráři takovému vývoji dokázali zabránit. Prosadili mimo jiné zákaz nuceného propouštění, který platí až do konce roku 2021.
Vedení Nissanu počátkem května, v době vrcholící pandemické krize, zveřejnilo rozhodnutí uzavřít tři ze svých nejrentabilnějších podniků v Barceloně, aniž by svůj plán konzultovalo se zástupci zaměstnanců. Odbory na situaci zareagovaly okamžitě. Podařilo se jim získat podporu španělských poslanců v národním parlamentu i parlamentu EU, stejně jako podporu dalších odborových svazů v zemi. Ve prospěch zaměstnanců intervenovala také odborová centrála industriAll Europe. Rozhodnutí Nissanu vyvolalo masivní odezvu v celém Španělsku i v dalších evropských zemích.
„Po třech měsících boje a po náročných jednáních, která probíhala v Barceloně, byla nakonec na začátku srpna dosažena dohoda, která zajišťuje kontinuitu činnosti Nissanu v Barceloně a zákaz nuceného propouštění do konce prosince 2021. Do té doby mohou pracovníci Nissanu využívat programů předčasného odchodu do důchodu pro pracovníky ve věku + 51 let a plány na dobrovolné odchody,“ shrnuje ve své zprávě industriAll Europe. Sjednané podmínky zabrání okamžitému sociálnímu propadu tisíců zaměstnanců. Úřady i místní odbory zase získají dostatek času, aby mohly vytvořit plán reindustrializace dotčených lokalit.
„Tento boj dokonale demonstruje, kolik toho mohou akce odborářů a zahraniční solidarita přinést evropským průmyslovým dělníkům,“ komentuje úspěch odborů v Nissanu šéf industriAll Europe Luc Triangle. Jak upozornil, boj svých kolegů v Barceloně podpořili zástupci odborových svazů Nissanu v celém Španělsku, v Evropské podnikové radě Nissanu, ale také v centrále Renaultu, industriAll Europe i IndustriALL Global Union.