Sčítání lidu klade důraz na zdravotní bezpečnost

Sčítání 2021, které má proběhnout od 27. března do 11. května, je primárně navržené jako online, tedy bez nutnosti kontaktu s dalšími osobami. Může toho využít až 88 % obyvatel Česka, kteří mají doma internet. Český statistický úřad přesto pečlivě sleduje a průběžně vyhodnocuje epidemickou situaci a je připraven flexibilně reagovat.
 
Zcela bezriziková je ze zdravotnického hlediska online fáze sčítání, která je naplánována na období od 27. března do 9. dubna 2021 a bude bez jakékoliv nutnosti kontaktu se sčítacími komisaři či dalšími osobami. Elektronický sčítací formulář přitom občané vyplní na počítači, tabletu či v mobilním telefonu. „Online způsob sčítání je jednoznačně komfortnější, rychlejší a hlavně bezpečnější. Navíc umožňuje pohodlně sečíst i další osoby v domácnosti i mimo ni, tedy například rodiče či prarodiče, kteří mohou věkem spadat do epidemicky ohrožené skupiny. I v jejich zájmu všem doporučuji sečíst se online,“ vyzývá Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
 
Prvotní zájem o elektronickou formu sčítání projevily v průzkumu přibližně dvě třetiny obyvatel, nicméně vzhledem k současné situaci Český statistický úřad předpokládá, že zájem bude větší. Důraz na online formu bude klást i při komunikační kampani celého projektu. V České republice v roce 2020 internet aktivně využívalo 81 % obyvatel starších šestnácti let. Internet využívá také 40 % osob nad 65 let.
 
Od 12. dubna do 11. května plánuje Český statistický úřad provést terénní došetření, při kterém by se měli sečíst již pouze ti, kteří se nemohli či z nějakého důvodu nechtěli sečíst online. I v této fázi však bude možné kontakt se sčítacími komisaři minimalizovat a vyplněné formuláře bude možné zdarma odeslat poštou. „Pečlivě sledujeme aktuální vývoj, situaci průběžně vyhodnocujeme a jsme v kontaktu s odborníky z ministerstva zdravotnictví, abychom mohli adekvátně reagovat. Podstatný bude vývoj epidemické situace během jara. Ze zákona můžeme lhůty pro sčítání posunout až o 30 dnů. Věřím, že k tomu nebude muset dojít a pomůže k tomu i široké zapojení lidí do online sčítání,“ říká předseda ČSÚ.
 
Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let a jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. V letošním roce uplynulo sto let od prvního československého sčítání.
 
  • Zdroj: Český statistický úřad