Trutnovské podniky nabírají zaměstnance a mzdy rostou

Praktické zkušenosti kováckých odborů z mnohých firem potvrzují, že katastrofické scénáře o masivním propouštění v důsledku pandemie se nenaplňují. Ukazuje se, že strojírenské firmy mají často více zakázek, než lidí na jejich realizaci. To se potvrzuje například v Trutnově. Místní základní organizace zastupuje zaměstnance tří trutnovských podniků. Nepropouští se v žádném z nich.

„Ve všech podnicích, které naše ZO zastupuje se kvůli pandemii nepropouští, spíše se počty zaměstnanců navyšují,“ potvrzuje předseda ZO OS KOVO Siemens Trutnov Pavel Holzknecht, který je zároveň člen předsednictva OS KOVO a Evropské podnikové rady Siemens AG. Podle něj se navzdory pandemii dokonce daří vyjednávat nárůsty mezd a benefitů. Trutnovská ZO jedná kromě Simensu také v Pepperl+Fuchs Manufacturing a v Mdexx Magnetronic Devices. Celkově jde o 1300 zaměstnanců.

„V Siemensu probíhají jednání konstruktivně, každoročně se nám daří zlepšovat mzdové podmínky zaměstnanců a nárůst benefitového systému, který je u lidí velmi oblíbený. Management v Pepperl+Fuchs přistupuje k diskuzi velmi otevřeně. Firma se svým postojem snaží udržet si pozici atraktivního zaměstnavatele. I zde probíhá každoroční valorizace mezd a benefitů. Nově jsme vyjednali další tři dny dovolené pro každého zaměstnance. Aktuálně má každý nárok na 28 dní,“ upřesňuje Pavel Holzknecht. Naopak zklamáním je pro trutnovské dosavadní přístup k jednání u managementu v Mdexx Magnetronic Devices. „Firma s námi sice kolektivní vyjednávání vede, ale sociální smír se nám nedaří uzavřít, což se negativně odráží i na výši mezd v závodu. Ty nedosahují regionálního průměru,“ dodává předseda místní ZO.

I když se v souvislosti s koronavirovou krizí často hovoří o snižování mezd, odměn i benefitů, ve skutečnosti loni většina zaměstnavatelů podle průzkumu personální agentury Grafton Recruitment k žádným změnám nepřistoupila. Čtyři pětiny zaměstnavatelů, kteří v listopadu minulého roku plánovali zvýšení benefitů, patří do výrobního sektoru. Zakázky valné části průmyslových podniků nejsou podle odborářů dopady koronavirové pandemie ohroženy. Snahy o zmrazení či dokonce snižování mezd, zdůvodňované v některých obchodních společnostech nejistotou z vývoje na trhu tak nejsou na místě.

  • Zdroj: OS KOVO