Svaz průmyslu a dopravy ČR odmítá zavedení 5. týdne dovolené, o kterém dnes jedná poslanecká sněmovna. Úvahy o jeho zavedení jsou v době, kdy mnozí podnikatelé bojují o přežití kvůli dopadům koronavirové krize, zásadním ohrožením budoucnosti naší ekonomiky.
„Návrh na 5. týden dovolené by dnes neměl být vůbec projednáván. Vláda několikrát potvrdila, naposledy 19. dubna při nesouhlasném stanovisku ke sněmovnímu tisku 1181, že tak zásadní úprava, která má dopad na národní hospodářství, se musí nejdřív prodiskutovat na tripartitě se všemi partnery, což se nestalo. Proto nás toto načasování zaráží. Je to netransparentní a neobvyklý postup. Trochu to působí, že návrh má odvrátit pozornost od jiných aktuálních věcí,” říká Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Zaměstnavatelé přistoupili v poslední době na mnoho kompromisů. Firmy během pandemie dobrovolně přijaly velice nákladná opatření, aby ochránily zdraví svých zaměstnanců, aktivně se zapojily do testování a nabízejí pomoc i s očkováním. Firmy, které si to mohly dovolit, zavedly pátý týden dovolené nebo třeba sick days už dávno jako bonus. Pokud by ale pátý týden dovolené byl povinný, tak dopadne hlavně na ty nejpostiženější, jako jsou malé a střední podniky, které už teď bojují o přežití,“ upozorňuje Jan Rafaj.
„Už teď žijeme na dluh, který budou splácet i naše děti. Jakékoliv další zatěžování ekonomiky po pandemii je teď naprosto nesmyslné. Místo úvah o 5. týdnu dovolené by poslanci raději měli řešit restart ekonomiky a průmyslu, který všichni potřebujeme pro opětovný návrat k normálnímu životu,“ doplňuje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, s tím, že navíc před rokem vláda zrušila karenční dobu.
-
kategorie Tiskové zprávy