Už jen souhlas Rady Evropské unie a Evropského parlamentu dělí evropské firmy od jednoduššího obchodu s Vietnamem. Evropská komise a vietnamská vláda dokončily jednání o vzájemné obchodní dohodě, na níž navazuje i investiční dohoda. Dohoda postupně zruší cla u 99 procent zboží. Například dovoz aut do Vietnamu nyní brzdí clo až 78 procent. Díky dohodě klesne na nulu. Totéž čeká také výrobce strojů a zařízení, kteří nyní čelí clům až 35 procent.
Vietnam je po Singapuru, s nímž byla obdobná dohoda podepsána 19. října v Bruselu, druhým největším obchodním partnerem EU v rámci Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Vzájemný obchod EU a Vietnamu se zbožím dosahuje ročně hodnoty 47,6 miliardy eur, u služeb je to 3,6 miliardy eur. Vzhledem k úzké provázanosti Česka na společný evropský trh je pro české firmy Vietnam důležitý nejen bilaterálně, ale i ve vztahu k obchodu ostatních států EU.
Ekonomická spolupráce ČR – Vietnam
Česká republika exportuje do Vietnamu ročně zboží za více než 93 milionů eur (2017) a letos lze očekávat hodnotu ještě vyšší. Jedná se o významný trh pro obranný průmysl, strojírenské výrobky, vybavení pro těžební průmysl a slibné jsou i možnosti v oblasti energetiky.
Bilance zahraničního obchodu je však pro ČR výrazně záporná, především vlivem dovozu levnějšího spotřebního zboží (obuv a oděvy) nebo potravin (ryby a korýši). V posledních letech citelně roste i dovoz elektronických zařízení a komponentů pro automobilový průmysl nadnárodními firmami. Ty využívají součástky k montáži finálních výrobků ve svých českých závodech.
Část těchto dovozů zůstane na českém trhu, ale většina je využita k reexportu do dalších států EU. To zkresluje statistiku vzájemného obchodu. „Věříme, že právě dokončené obchodní a investiční dohody pomohou posunout vzájemnou obchodní bilanci více ve prospěch České republiky a zvýší naši exportní i investiční aktivitu. Svaz průmyslu dlouhodobě podporuje ambiciózní obchodní politiku EU a uzavírání vyvážených dohod o volném obchodu,“ říká Lukáš Martin, ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Pro exportně orientovanou ekonomiku, jakou je ta česká, jsou tyto úspěšné dokončené dohody zásadní. „Aktivně vystupujeme za zájmy českých firem v procesu sjednávání těchto smluv a podporujeme jejich rychlou ratifikaci,“ dodává Lukáš Martin.
Dohoda odstraní nejen cla
Dohoda s Vietnamem odstraní více než 99 procent cel na zboží. Po vstupu dohody v platnost odstraní Vietnam 65 procent cel uplatňovaných na zboží dovážené z EU a zbývající část bude odstraněna postupně během následujících deseti let. Delší přechodné období zohledňuje skutečnost, že Vietnam je rozvojová země.
Dohoda rovněž obsahuje zvláštní ustanovení ohledně netarifních překážek v automobilovém průmyslu. Dále chrání 169 tradičních evropských označení potravin a nápojů před imitacemi vyrobenými ve Vietnamu (tzv. chráněné zeměpisné označení). Z českých výrobků jsou takto chráněna označení České pivo, Českobudějovické pivo a Žatecký chmel.
Chráněna zůstane produkce vybraných zemědělských komodit v Evropské unii. Rýži, sladkou kukuřici, česnek, houby nebo cukr budou moci vietnamští dovozci do EU prodávat, ale dovoz bude omezen cly a kvótami.
Díky dohodě se zpřístupní firmám z EU veřejné zakázky za stejných podmínek, jako mají domácí společnosti. V neposlední řadě provází obchodní dohodu investiční dohoda, tu však musí ratifikovat jednotlivé členské státy EU. Ta zaručuje především vysoký standard ochrany investic a řešení sporů mezi investorem a státem. Pro české firmy má význam i tato část, protože ve Vietnamu se již objevují i v roli významných investorů. Jedná se zejména o sektor bankovnictví (PPF), výroba spotřebního zboží (kuchyňské potřeby firmy Elmich Group), nebo továrna na kondenzátory společnosti Hydra a.s.
Dohoda usiluje i o zvýšení sociálních a environmentálních standardů
Obchodní dohoda také stanoví velmi přísné normy v oblasti práce, bezpečnosti a ochrany spotřebitelů a životního prostředí. Tyto složky, zajišťující udržitelný rozvoj, mají při rozumné aplikaci význam i pro byznys, neboť pomáhají vytvářet zdravé konkurenční prostředí bez sociálního a environmentálního dumpingu. Napomáhají také rozvoji domácího trhu, který v případě Vietnamu představuje 95 milionů obyvatel a domácí spotřeba tak bude postupně hrát významnější roli.
Jakmile obchodní a investiční dohody schválí Rada, budou předloženy ke schválení Evropskému parlamentu. Investiční dohoda bude ratifikována všemi členskými státy EU, neboť tato oblast není ve výlučné pravomoci EU.
- Jan Stuchlík
-
kategorie Obchodní politika