Hlavní poselství
Ekonomika si vede dobře, další růst však ohrožuje nedostatek pracovní síly s potřebnými dovednostmi. ČR vyhazuje nejnižší úroveň nerovnosti příjmů, nejnižší míru nezaměstnanosti v EU, riziko chudoby však trvá, veřejné investice se oživují a privátní investice rostou zejména díky strojírenskému průmyslu. Účast žen na trhu práce omezuje nedostatek předškolních zařízení a dlouhá mateřská dovolená. Pozitivně jsou hodnocena opatření v oblasti VET a vzdělávání dospělých. Česká republika stále zaostává za průměrem EU, pokud jde o rozvoj podnikání, start-ups, investic do infrastruktury. Kritika EK cílí i na vysoké ceny nemovitostí – bytů a domů.
Reakce SP ČR
„Komise trefila do černého. Složitost daňového systému, přetrvávající překážky v podnikatelském prostředí, malá transparentnosti veřejných zakázek a nízká úroveň elektronizace veřejné zprávy není žádnou novinkou. Na riziko spojené s akutním nedostatkem pracovní síly s potřebnými dovednostmi a kvalifikacemi upozorňuje Svaz již dlouho a důrazně. To se citelně odráží i na fungování výzkumného a inovačního ekosystému. Potenciál žen se nedaří využít pro nedostatek předškolních zařízení pro děti. Snahy Svazu se pozitivně odrazily v oblasti VET, vzdělávání dospělých a predikcí potřeb trhu práce“ komentuje zprávu Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Podrobněji k národní zprávě ČR
Pokud jde o vývoj v sociální oblasti, Česká republika vykazuje nejnižší míru příjmové nerovnosti v rámci EU. Nicméně riziko chudoby a výsledky vzdělávání ve velké míře závisí na rodinném zázemí. Příjmy 20% nejbohatší populace jsou 3,5 x vyšší než u 20% nejchudší populace. Je zde tedy výrazná nerovnost příležitostí mezi jednotlivými skupinami společnosti. ČR vykazuje největší riziko ohrožení chudobou dětí ze sociálně slabých rodin v EU. Český trh práce si vede dobře v rámci EU, ale jeho další růst a fungování může být limitováno nedostatkem pracovní síly. Míra zaměstnanost dosáhla 79% v roce 2017 a míra nezaměstnanosti se snížila na 2,8% . V rámci ekonomiky s téměř plnou zaměstnaností bude nedostatek pracovní síly zcela jednoznačně pohánět růst mezd. 38% podniků uvedlo nedostatek pracovní síly jako limitující faktor výroby. Dobrý výkonnost trhu práce se však nezlepšila přístup na trh práce pro nízko kvalifikované pracovníky a ženy. Nedostatek pracovní síly by měl vytvořit prostor pro vyšší účast žen na trhu práce a mohl by vést i k snížení mzdové nerovnosti mezi ženami a muži. Hlavní překážkou zůstává přetrvávající nedostatek kvalitních a dostupných předškolních zařízení pro děti, dlouhá mateřská dovolená a malé využívání flexibilních forem práce.
Česká republika využila programu technické pomoci Evropské komise na tvorbu, implementaci a vyhodnocení reforem v oblasti zdravotnické péče, finanční oblasti, podpory růstu a podnikatelského prostředí. ESI fondy byly hlavním zdrojem na podporu růstu a konvergence v ČR, zejména k implementaci opatření energetické účinnosti, rozvoje vysokorychlostní internetové infrastruktury, na upevnění vazby mezi výzkumem, vývojem, inovacemi a průmyslem, zlepšení transferu technologií z akademické roviny do podniků, zlepšení rámce pro veřejné zakázky a snížení korupce.
Pokud jde o plnění loňských specifických doporučení, Komise konstatuje, že zákon o rozpočtové odpovědnosti přispěl ke stabilitě fiskálního rámce. Evergreenem České republiky však zůstává dlouhodobá udržitelnost veřejných financí, zejména u penzí a zdravotní péče.
Pokud jde o daně EK konstatuje, že daňové výnosy se vyvíjení příznivě a daňové úniky u DPH klesají. Zdanění příjmů u osob s nízkými příjmy je nadprůměrem EU. Daňové úlevy pro rodiny s dětmi snížily výrazně daňové břemeno. I nadále kritika Komise směřuje do rozdílného zdanění zaměstnanců a OSVČ a přetrvávající komplexitě daňového systému a vysokým nákladům spojeným s dodržování daňových povinnosti, na což poukazují podnikatelé. V oblasti vzdělávání Komise příznivě hodnotí řadu opatření v oblasti VET a vzdělávání dospělých s cílem zvýšit nabídku dovedností a vyrovnat se s nedostatky na trhu práce. Konečně po dlouhých průtazích byly z podpory ESF vytvořeny systémy predikcí potřeb trhu práce a s regionální dimenzí. U všech programů počátečního VET se do aurikulí dostávají prvky praktické výuky a výuky na pracovišti.
Jako přetrvávající překážky podnikatelského prostředí identifikovala Komise komplexitu vymahatelnost smluv, daňové regulace a stavební povolení. ČR je pod EU průměrem pokud jde o podíl MSP na zaměstnanosti, nebo rozvoji podnikání a vznik start-upů. Pokud jde o energetickou účinnost budov je ČR stále pod průměrem EU, naopak dosáhla cíle 2020, pokud jde o podíl obnovitelných zdrojů. Odpadové hospodářství a znečištění ovzduší jsou stále velkou výzvou. EK letos důrazněji kritizuje vysoké ceny domů a bytů. Tento problém má více příčin a trvá už minimálně od 2015 (současně se spíš trend zvolňuje). Hlavní příčinou je nízká úroveň výstavby bytů a domů dokládá statistika vydaných stavebních povolení. V roce 2017 se vydalo jen o 1% více povolení, ale jejich celková hodnota byla o 24% vyšší.
Vladimíra Drbalová, poradkyně pro mezinárodní organizace a EU
- Gbelec Ondřej
-
kategorie Evropská komise