Prezidenti a premiéři EU se v oblasti energetiky dohodli zejména na dobrovolných společných nákupech plynu, nástroji na zavedení dočasného limitu na cenu plynu či změně fungování trhu s plynem, aby lépe zohledňoval současné možnosti dodávek LNG. „Nebylo jednoduché dosáhnout dobrého kompromisu. Nakonec se to podařilo a z hlediska českého předsednictví to považuji za úspěch. Podařilo se prosadit klíčové nástroje, o které jsme stáli, ať už jde o zastropování cen, reakce na prudké výkyvy cen, společné nákupy plynu a další opatření, které jsou důležité pro to, abychom dokázali zkrotit ceny energií v Evropě. Já jsem s tím výsledkem velmi spokojen,“ uvedl premiér Fiala.
V následujících týdnech budou na návrzích předložených Evropskou komisí intenzivně pracovat ministři pro energetiku. Ti se poprvé sejdou příští týden v úterý. Cílem je dosáhnout dohody v listopadu. Více v závěrech jednání Evropské rady: https://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2022/10/21/european-council-conclusions-on-energy-and-economy-20-october-2022/
„Dále jsme také dali úkol Evropské komisi pracovat na návrhu na zastropování ceny plynu pro výrobu elektřiny. Komise předloží detailní analýzu dopadů. To by nám mělo umožnit posunout se k realizaci tohoto opatření, které může také bezprostředně přispět ke snížení ceny elektřiny,“ dodal premiér.
Lídři také potvrdili odhodlání pokračovat v podpoře Ukrajiny v boji proti ruské agresi. Prostřednictvím videokonference k nim promluvil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj z Kyjeva, na který stále dopadají ruské střely. „České předsednictví bude aktivně posouvat debatu o nastavení dlouhodobé a předvídatelné podpory pro Ukrajinu, abychom garantovali základní funkce ukrajinského státu během války,“ dodal premiér. Dalším tématem jednání byla budoucnost vztahů s Čínou.