Inspekce má kontrolovat firmy odrazující od eRoušky či trasování

Konkrétní firmy, které podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly přikazují zaměstnancům nepoužívat aplikaci eRouška nebo neúčastnit se trasování kontaktů, bude kontrolovat Státní úřad inspekce práce. Středula to řekl v pondělí 2. listopadu na tiskové konferenci po zasedání tripartity. Podle něj je na tom shoda s ministerstvem práce a sociálních věcí.
 
Středula o záležitosti hovořil v neděli v televizi Prima. „Dohodli jsme se s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, že budeme konkrétní firmy, kterých se to týká, nahlašovat prostřednictvím ministerstva práce Státnímu úřadu inspekce práce, aby docházelo i ke kontrolám,“ uvedl předseda ČMKOS. Počet podobných podnětů podle něj narůstá.
 
Děje se tak i vůči pracovníkům ze zahraničí, řekl Středula. Požádal proto ministra zdravotnictví Jana Blatného, aby byly informace dostupné i v jiných jazycích. „Aby zaměstnanci z jiných etnik informace měli, podle toho se zařídili a nenechali se manipulovat zaměstnavatelem,“ dodal předseda ČMKOS.
 
V nedělním diskusním pořadu Středula také kritizoval, že vláda dříve neřešila údaje, podle nichž se choroba nejčastěji přenese v zaměstnání. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jich do 17. října bylo tolik jako za celé září, téměř 27.000. V září se přitom v práci podle dat získaných hygieniky pravděpodobně nakazilo téměř 60 procent všech pozitivně diagnostikovaných. Šéf odborářů dodal, že odbory na možnost přenosu v hromadných šatnách a v hygienických zařízeních jako sprchy v práci, už dřív upozorňovaly.