Rychlost zotavení po koronavirové krizi bude u řady českých firem záviset na obnově hospodářského růstu v zahraničí. Čtyři pětiny exportérů v květnovém průzkumu Svazu průmyslu uvedlo, že za celý letošní rok očekává pokles tržeb z vývozu. Třetina exportérů dokonce počítá s propadem tržeb ze zahraničí o více než 40 procent.
Příští rok zůstane pod úrovní 2019
Téměř dvě třetiny českého vývozu směřuje do šesti evropských států. Kromě čtyř sousedních zemí je pro tuzemské firmy významný také obchod s Francií a Velkou Británií. Jarní ekonomický výhled Evropské komise uvádí, že výkon těchto ekonomik se letos propadne o 5 až 8 procent. Ani růst očekávaný v roce 2021 jejich HDP nedostane na úroveň roku 2019. Tam se země proderou pravděpodobně až v roce 2022.
Totéž platí o objemu dovozu. Ten letos v klíčové exportní šestce meziročně klesne o 9 až 12 procent. Nižší než loni bude dovoz do těchto zemí i v roce 2021. Nejpomaleji se bude k normálu vracet Velká Británie, kam směřuje 5 procent českého exportu.
Německo mohutně investuje
Nejvíce peněz se do pokoronavirové obnovy rozhodla investovat německá vláda, což oceňují i zástupci německých firem. Bezprostřední rozpočtový impuls vyčíslil bruselský institut Bruegel na 10,1 procenta HDP. Do firem spolková vláda nalije prostřednictvím přímé pomoci, podpory investic či zvýhodněných půjček 780 miliard eur. K tomu vláda firmám odložila platby daní a odvodů v celkové výši 14,6 procenta HDP.
Naopak Slovensko, které je po Německu druhým nejdůležitějším trhem pro české exportéry, v pomoci firmám za ostatními zeměmi zaostává. Reakci tamní vlády kritizují jako pomalou také podnikatelé. Schválený balík pomoci ekonomice dosahuje hodnoty 1 procenta HDP. Pro srovnání český balík přímé pomoci firmám a podnikatelům dosahuje necelých 5 procent HDP.
Polská vláda slíbila, že do ekonomiky napumpuje pomoc v hodnotě přes 10 procent HDP. Zkušenosti polských firem ovšem naznačují, že podpora je pomalá a často zůstala jen na papíře. Vládě podle firem chybí také jasná strategie pro rozmrazování ekonomiky.
Článek vyšel v časopisu Svazu průmyslu Spektrum. Celé číslo 3Q/2020 čtěte zde.
- Gbelec Ondřej
-
kategorie Proexportní servis