Jednání se uskutečnilo na základě vyjádření unijního statistického úřadu Eurostat, který minulý týden zveřejnil zprávu, že ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí v Česku zvýšily meziročně o 231 procent. Proti statistikám Eurostatu se ohradili tuzemští dodavatelé energií i Energetický regulační úřad, podle kterého ceny uvedené Eurostatem vycházejí z cenových nabídek dodavatelů na trhu určených novým zákazníkům. „Data o cenách energií zveřejněná Eurostatem neodpovídala realitě. Reálné ceny jsou v podstatě poloviční oproti těm, které byly zveřejněné. Proto jsem se dnes sešel se zástupci energetických firem a úřadů a výsledkem jednání je dohoda, že energetické firmy budou poskytovat statistikům širší data,“ řekl premiér Petr Fiala.
„Skutečně se potvrdilo, že data, která z České republiky dodáváme, jsou v podstatě akviziční ceny, které platí jenom jednotky procent českých občanů. Že to nejsou čísla, která by skutečně odpovídala tomu, jaká je realita na trhu s energiemi a co platí naprostá většina lidí a firem v České republice,“ pokračoval předseda vlády Petr Fiala a doplnil, že zveřejněná data nebyla výsledkem zlé vůle, ale ukázal se koncepční a strukturální problém, který se na dnešní schůzce vyřešil.
Vznikne také pracovní skupina, ve které budou zástupci Českého statistického úřadu, Energetického regulačního úřadu a energetických firem. „Tím způsobem dospějeme k tomu, že Eurostat bude mít data, která odpovídají realitě a naši občané se budou dozvídat skutečnost, která se na trhu s energiemi odehrává,“ dodal premiér Petr Fiala.
Nově vzniklá pracovní skupina bude také v souvislosti se zveřejňovanými cenami energií jednat o případných legislativních změnách.