Flexibilní odklad brexitu není nejlepší zpráva, nejistota a odklady zvyšují výdaje. Nicméně pokud díky tomu bude brexit s dohodou a dvouletým přechodným obdobím, pak je to správné rozhodnutí. V opačném případě se jen oddaluje problém a škodí to nejen byznysu. Tvrdý brexit nechceme, ale do míry do jaké to jde, se na něj firmy, EU i stát připravují.
Firmy nemohou plánovat na měsíce, jejich strategie jsou spíše na roky dopředu. Malé firmy více vyčkávají, zatímco větší se častěji připravují na tvrdý brexit. Žádná firma nemůže hazardovat a čekat na to, že nastane nějaká nepravděpodobná varianta jako např. zrušení brexitu. Jen opravdu velké firmy mohou mít více scénářů, ale i ty se spíše chystají na tvrdou variantu. Například omezují investice v Británii, přemísťují svá sídla, hledají alternativní dodavatele i trhy k vykrytí výpadků.
Vyčíslení konkrétních nákladů firem na přípravy v ČR nemáme k dispozici, pracuje se s celkovým dopadem na ekonomiku, a to v řádu desítek miliard Kč. Podle nás je ale často uváděných 55 miliard korun optimistický odhad. ČR do Británie vyváží poměrně hodně, a proto patří mezi členy EU nejvíce přímo ohrožené brexitem.
- Lenka Dudková
-
kategorie Tiskové zprávy