Po pomoci firmám přichází čas pomáhat jednotlivcům

Jak hluboký ekonomický propad nás čeká a jak dlouho potrvá, jsou otázky, na něž se v tuto chvíli odpovědět nedá, říká místopředseda Odborového svazu KOVO Libor Dvořák. Podle něj by ale po vládní podpoře firem měla následovat stejně energická pomoc jednotlivým lidem.
 
„Během uplynulých týdnů proběhla jednání části odvětvových sekcí a další schůzky, na jejichž základě jsme si mohli utvořit dosti detailní představu o situaci v jednotlivých fi rmách. Nejvíc zasaženými segmenty jsou automobilový průmysl a ocelářství, ale dotkne se to i dalších odvětví v působnosti OS KOVO. Můžeme mluvit o tom, že to zasáhne průmysl jako celek. V tuto chvíli je velmi těžké odhadovat míru negativních dopadů, protože ještě běží nebo dobíhají vládní opatření na podporu firem. Teprve až skončí, uvidíme reálný obraz těch dopadů,“ upozorňuje místopředseda Libor Dvořák.
 
Reálnější představu bude možné si udělat až ke konci roku. Odhady Ministerstva práce a sociálních věcí ČR nicméně říkají, že tou dobou by
míra nezaměstnanosti mohla vzrůst na 8 nebo 9 %.
 
„Jako odbory bychom teď měli tlačit nejen na pomoc firmám, ale hlavně na pomoc jednotlivým lidem, kteří budou postiženi propouštěním a budou hledat zaměstnání. Takže konkrétní lidé a konkrétní pomoc budou v nadcházejícím období hlavními tématy pro odbory a doufám, že i pro vládu,“ upozorňuje jeden z místopředsedů svazu. Pandemie otřásla všemi sférami byznysu, v některých případech urychlila procesy, k nimž by dříve či později stejně došlo. „Jestli se některé firmy do této chvíle držely nad vodou jenom díky vládním balíčkům, jakmile o ně přijdou, ukáže se, které z nich byly zdravé a které dlouhodobý potenciál neměly,“ dodává Libor Dvořák.
 
Speciální kapitolou jsou dvě klíčová odvětví – ocelářství a automobilový průmysl. „Právě tyto dva segmenty výroby pocítily dopady nejvíce, i když v ocelářství jde o problém dlouhodobější, a pokud se nebude řešit, bude to mít nejen pro Českou republiku, ale pro celou Evropu
obrovské negativní důsledky,“ varuje místopředseda před prohlubujícím se úpadkem evropského ocelářství. To není schopno konkurovat dovozům oceli ze zemí, které neberou ohledy na ekologii, a proto je jejich výroba levnější. „EU proti tomu musí udělat jasná opatření. Zatím je nedělá nebo jsou tak slabá, že to nefunguje. Trpí tím nejen ocelářství, ale de facto celý evropský průmysl. Jde o to nastavit pravidla tak, aby se nevyplatilo dovážet sem něco, co našim ekologickým standardům při výrobě nevyhovuje a co planetu mnohem více znečišťuje,“ kritizuje strategii Evropské komise místopředseda Libor Dvořák.
 
  • Zdroj: OS KOVO, Kovák