Téměř čtyři desítky exportérů pod vedením viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy Mileny Jabůrkové doprovodily předsedu Senátu Miloše Vystrčila na jeho oficiální návštěvě USA do Chicaga. Od čtvrtka 2. 6. do soboty 4. 6. zde čeští podnikatelé navazovali kontakty s místními firmami, obchodními organizacemi a také zástupci početné české komunity.
Hned ve čtvrtek po příletu navštívila delegace kampus University of Chicago, známé jako „Harvard Středozápadu“, kde působil i Tomáš Garrigue Masaryk. Podnikatelé se zde mimo jiné setkali s tamějšími akademiky českého původu a dozvěděli se od nich o spolupráci soukromé a akademické sféry v Chicagu. S prof. Veronikou Ročkovou, odbornou asistentkou ekonometriky a statistiky (jedinou profesorkou na celé fakultě, která tam získala plnou výzkumnou profesuru), a Jitkou Stehnovou z oddělení matematiky , diskutovali mimo jiné o významných místních hráčích v oblasti AI.
Podnikatelé se zastavili i na místním Orientálním institutu, který ve svých výzkumných aktivitách navazuje na práci uznávaného českého klínopisce a orientalisty Bedřicha Hrozného. Den zakončilo setkání celé delegace s týmem místního Generálního konzulátu a zastoupením CzechTrade v Chicagu, v rámci kterého podnikatelé představili své firmy a zájmy v USA a prodiskutovali možnost podpory při hledání obchodních kontaktů.
Páteční program začal návštěvou inovačního centra pokročilé výroby mHub, který se na rozdíl od klasických start-up akcelerátorů zaměřuje na podporu inovací v průmyslové výrobě. Podnikatelé se dozvěděli od generálního ředitele a spoluzakladatele tohoto rychle rostoucího inovačního centra Havena Allena, že od svého založení mHub podpořil již 450 start-upů a 200 průmyslových výrobců a má za sebou vytvoření více než 1 200 produktů a 410 patentů. Čeští podnikatelé byli tímto zaměřením na průmysl příjemně překvapeni a hned začali přemýšlet, jak tento koncept přenést také do Česka. Svaz průmyslu a dopravy během svého osobního jednání s Havenem Allenem otevřel dveře novým způsobům podpory inovací i v českém průmyslu.
Významným okamžikem mise v Chicagu bylo networkingové byznys setkání se čtyřmi desítkami podnikatelů, firem a zástupců podnikatelské komunity v Chicagu, uskutečněné ve spolupráci s byznys sdružením World Business Chicago, Generálním konzulátem ČR a místní kanceláří CzechTrade. Kyle Schulz, vicepresident World Business Chicago, ocenil široký záběr a kvalitu prezentovaných českých firem a dodal, že každý týden mají alespoň jednu obdobnou zahraniční delegaci, ale tato česká výrazně přesahuje kvality těch ostatních.
Účastníci měli také možnost se dozvědět více o podnikání v Chicagu přímo od zástupce starosty Chicaga, Samira Mayekara, který je sám úspěšným globálním průmyslovým podnikatelem a má na starosti mj. rozvoj podnikatelského prostředí ve městě.
Nedílnou součástí pátečního i sobotního programu byla řada setkání s početnou česko-americkou komunitou. V Chicagu totiž ve stejných dnech probíhala „Konference českých škol v USA“, v rámci které se do města sjeli učitelé a učitelky českých škol jak z USA, tak i Kanady. Jde o každoroční aktivitu, která podporuje spolupráci mezi jednotlivými školami a také vzdělávání pedagogických pracovníků. U příležitosti této konference a návštěvy delegace proběhly také oslavy 100 let od založení České školy T. G. Masaryka, v tehdy české čtvrti města, zvané Cicero, v které dodnes probíhá výuka češtiny pro děti i dospělé. Organizace Amerických přátel České republiky (American Friends of the Czech Republic) se setkala s podnikateli v unikátním muzeu Driehaus v centru města. Mezi účastníky byl i bývalý velvyslanec USA v ČR Andrew Schapiro a ministr zahraničí státu Illinois Jesse White. Tato setkání byla autentickou platformou pro české podnikatele, kteří aktivně využili možnost získat vhled a doporučení pro vytvoření místních obchodních příležitostí přímo od českých krajanů a místních podnikatelů.
V neděli se přemístila celá delegace do Washingtonu, D.C., kde bude až do středy. Shrnutí této druhé části pobytu vám přineseme ve čtvrtek 9. 6.
A JAK PODNIKATELSKOU MISI A OBCHODNÍ PŘÍLEŽITOSTI V USA KOMENTUJÍ JEJÍ ÚČASTNÍCI?
„Podnikatelská mise do USA se Svazem průmyslu je pro nás skvělou možností pro zmapování tržních příležitostí a potencionálních zákazníků před plánovaným auditem FDA, díky kterému budeme schopni dodávat účinná cytostatická léčiva na americký trh,“ říká Zuzana Jorová, marketingová a obchodní manažerka společnosti Oncomed.
„Budoucnost české ekonomiky z mého pohledu spočívá v postupném přesunu od montoven a výroby s nízkou přidanou hodnotou k výrobkům a službám postaveným na technologiích a datech. Spojené státy jsou v tomto ohledu oproti Česku napřed, a tak se z jejich zkušeností můžeme inspirovat nejen na úrovni státu, ale také na úrovni jednotlivých společností, jako je právě naše islandsko-česko-britská fintech skupina,” dodává Ondřej Šmakal, generální ředitel skupiny Orka Ventures.
„Podnikatelskou misi Svazu průmyslu a dopravy do USA vnímáme jako velmi zajímavou příležitost. A to především v době, kdy naše společnost Beznoska s.r.o. dokončuje plánovanou akvizici, díky které nově vstupujeme do oblasti Wellness/Spa. Jako tradiční český výrobce kloubních implantátů, působící především na českém a slovenském trhu, hledáme v USA nové partnery/výrobce s unikátními výrobky v oblasti ortopedie a traumatology k distribuci na našich trzích. Na podnikatelské misi v USA bychom se rádi inspirovali a porozhlédli po dalších možnostech růstu jak v oblasti materiálů, produktů, tak případné akvizice,“ vysvětluje Tesárek Tomáš, provozní ředitel Beznoska s.r.o.
Tiskovou zprávu vydanou při odletu delegace 2. 6. naleznete v českém jazyce zde a v anglickém jazyce zde.
-
kategorie Podnikatelské mise a semináře