Jednání Výkonného výboru industriAll European Trade Union v Bruselu ve dnech 30. listopadu až 1. prosince ukázalo, že Evropská unie zatím nedokázala udělat žádné kroky, jež by podstatněji zmírnily probíhající krizi. Nelichotivý účet vystavil unii hned ve své úvodní řeči šéf industriAll Europe Luc Triagle, když prohlásil, že 53 % Evropanů je v problémech.
„Ceny energií vzrostly raketově, nikdo to neočekával. Ceny energií jsou důvodem nejvyšší inflace v Evropě za poslední desetiletí. Jsou příčinou inflace. Inflace je realitou v celé Evropě, ale dopady jsou různé. Východní Evropa a Pobaltí mají inflaci kolem 20 % a vyšší.To má dopad na kupní sílu. Protože stagnují platy, klesá kupní síla. Stále více občanů je v problémech (53 % Evropanů), nestačí jim peníze do konce měsíce. Prodlužují se fronty u potravinových bank. Ti, co mají příjmy z dividend, mají rekordní příjmy – zisky firem rostou, objednávky jsou dobré, akcionáři bohatnou,“ tak okomentoval jednání výkonného vedení evropské odborové centrály její nejvyšší představitel.
Na alarmující situaci upozornil ve svém vystoupení rovněž předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. „Inflace v České republice je 18 %, přičemž mzdy klesají. Doufali jsme, že EU přijde s řešením. Německo nalilo finance do svého průmyslu, což samozřejmě vyvolává obavy o náš průmysl a jeho konkurenceschopnost. Obáváme se poklesu výroby,“ poukázal Roman Ďurčo na nebezpečí, jež české ekonomice hrozí. Upozornil také na paradoxně vysoké ceny elektřiny u nás. „ČEZ, firma vlastněná státem, vyrábí energii, a přitom máme nejdražší náklady na energii v Evropě. A to energii dokonce ještě vyvážíme.“ Varoval, že pokud Evropská unie nenabídne smysluplné řešení, lidé budou mít po Novém roce problém kvůli extrémnímu růstu životních nákladů a nízkým mzdám přežít. „Musíme mít celoevropské řešení a musíme být v Evropě solidární. Neměli bychom si konkurovat. Evropa musí vyjít z krize silnější,“ uzavřel své vystoupení předseda svazu Roman Ďurčo.