Zaměstnavatelé hodnotí rozhodnutí poslanců zrušit karenční dobu a zároveň nahradit zaměstnancům v pracovní neschopnosti mzdu ve výši 60 % mzdy jako velmi špatné.
„Poslanci schválili pro zaměstnavatele nejhorší možnou variantu ze všech, které se již od května diskutovaly na jednáních tripartity. Kromě návrhu zachovat karenční dobu byly na stole i další varianty, které ctily programové prohlášení vlády z pohledu zaměstnanců i zaměstnavatelů. Bylo by fér, kdyby byla zaměstnavatelům poskytnuta alespoň odpovídající kompenzace. To rozhodně není sleva ve výši 0,2 % na pojistném. Je to pro firmy černý den,“ komentuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
KOMPENZACE 0,2 % NA POJISTNÉM NEMŮŽE FIRMÁM POKRÝT ZVÝŠENÉ NÁKLADY
„Snížení odvodů o 0,2 % není pro zaměstnavatele žádná kompenzace. Firmám nemůže pokrýt zvýšené náklady, které budou mít s proplácením prvních tří dnů pracovní neschopnosti. Podle statistik MPSV se zvýší nemocnost o 2–3 % ročně. Celkové náklady se jim tedy zvýší odhadem o 8 mld. Kč. Díky snížení pojistného ušetří přibližně 3 mld. Kč, a to je na pokrytí veškerých nákladů málo. Obrovské dopady to bude mít především na výrobní firmy,“ vysvětluje Jaroslav Hanák s tím, že kromě nákladů bude mít zrušení karenční doby dopad i na personální stav ve firmách.
ZRUŠENÍ KARENČNÍ DOBY DOPADNE NEJEN NA FIRMY, ALE I NA LIDI
„Firmy zápasí o každého zaměstnance a o každou hodinu práce. Ve výrobě a službách chybí stovky tisíc zaměstnanců. Zrušení karenční doby problémy s nedostatkem lidí na trhu práce ještě zhorší,“ doplňuje Jaroslav Hanák.
„Bude muset dojít i ke změně nastavených firemních benefitů. Může se stát, že některé firmy zruší sickdays nebo 5. týden dovolené, na což doplatí všichni zaměstnanci. Ale i objem osobních nákladů ve firmách má své limity,“ vysvětluje Jaroslav Hanák.
„Firmy navíc očekávají, že zítra ČNB opět zvýší úrokové sazby. To pro ně bude další rána,“ uzavírá Jaroslav Hanák.
- Lenka Dudková
-
kategorie Tiskové zprávy