Monetární politika
Obecně u vyspělých zemí platí, že není moc prostoru u úrokových sazeb, tedy se nabízejí jiné nástroje.
ECB už má teď záporné úrokové sazby, rozšíří program kvantitativního uvolňování a usnadní dále přístup k úvěrům
FED chce zabránit zamrznutí úvěrového trhu, a bude kupovat korporátní cenné papíry přes zvláštní finanční nástroje, které spustí znovu (poprvé od roku 2010). dále snížil úrokové sazby o půl procentního bodu. Na trh také vrhnul likviditu ve výši 1,5 bilionu dolarů. Např. zde: https://www.cnbc.com/2020/03/15/the-federal-reserve-has-taken-massive-steps-to-help-markets-heres-whats-left-in-its-arsenal.html
Spekuluje se o dalším kole kvantitativního uvolňování.
Fiskální politika
USA, Trump oznámil, že to bude „big and bold“. Jsou tam nouzové výdaje, dále pak zdroje na testování na koronavir. Další balíček má být ale mnohem větší, kolem 800 mld. dolarů. Návrhy se týkají snížení daní. Demokraté tlačí na to, aby každá rodiny (středně a nízko příjmová dostala šek na 1000 dolarů a to ihned). Ve hře jsou i další sociální dávky.
Velká Británie, balíček 330 mld. liber. Uděláme „vše co bude třeba“ (viz Draghiho fráze „whatever it takes“). Opět použití frází, že to bude odvážné a velké. Jednat se bude o půjčky s vládní garancí, pak bezúročné půjčky na šest měsíců, odpuštění hypoték na tři měsíce, a vydají nějaký nový cenný papír, bude de facto jako krátkodobá půjčka.
Francie, stimulační balíček ve výši 45 mld. euro. Macron: jsme ve válce. Prý neomezená státní podpora pro firmy. Objevuje se zde možnost zestátňování velkých firem. (nebo cesta rekapitalizace, a přebírání podílu)
Německo, na krizi vytáhne „kanón.“ Odložení placení daní, státní rozvojová banka poskytne rozsáhlé bezúročné půjčky a nemá mít limit na financování. Může jít až o 500 mld. eur. Dále pak vládní záruky a finanční zdroje na Kurzarbeit. I zde je krajní možností znárodnění tak, aby nedošlo k bankrotu strategicky důležitých firem.