Masarykův onkologický ústav bude v následujících letech do modernizace, rozšíření kapacit a spektra a kvality poskytované péče investovat více než miliardu korun. Více než 100 milionů korun bude stát výstavba nového stacionáře pro ambulantní podávání protinádorové léčby, centra paliativní medicíny a bronchoskopického centra, které má být hotové v březnu 2022, další miliarda korun z Národního plánu obnovy ČR půjde do výstavby a rozvoje Centra onkologické prevence a nových pracovišť pro inovativní a podpůrnou péči.
„Držím palce, aby se to povedlo, aby nová pracoviště zase sloužila jako příklad i pro ostatní kraje. Myslím, že Masarykův onkologický ústav si to zaslouží. Zaslouží si to, protože je v podstatě lídrem v onkologii, lídrem v boji proti rakovině,“ konstatoval premiér Andrej Babiš a připomněl, že onkologická onemocnění jsou v ČR druhou nejčastější příčinou úmrtí se zhruba 27 000 zemřelými ročně.
Podle předsedy vlády je proto důležité, aby se na onkologickou péči specializovalo i další velké pracoviště, specializované onkologické centrum v Praze, jehož vznik by mohl být uhrazen rovněž z prostředků získaných z Evropské unie na Národní plán obnovy. „U nás se o tom vede debata, jestli je to dobře, nebo jestli je to špatně. Já nejsem odborník, samozřejmě. Ale experti říkají, že naši špičkoví odborníci skutečně potřebují toto zázemí, takové centrum, nejlepší přístroje, abychom mohli poskytnout našim lidem co nejlepší péči,“ prohlásil předseda vlády.
S projektem na výstavbu nových specializovaných pracovišť seznámil premiéra Babiše, vicepremiérku Schillerovou a ministra zdravotnictví Vojtěcha ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda. Centrum onkologické prevence bude vybudováno v areálu bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici, který MOÚ získal od Jihomoravského kraje. V nových prostorách dostavby Švejdova pavilonu pak budou vytvořeny nové prostorové kapacity pro Centrum prvního kontaktu, Informační a edukační centrum, Centrum klinického hodnocení a Centrum podpůrné péče.
Ředitel Svoboda provedl členy vlády také nově zrekonstruovaným Bakešovým pavilonem, kde jsou soustředěny zejména ambulantní a lůžkové provozy Kliniky operační onkologie MOÚ a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU). Tato přestavba vyšla na 431 milionů korun.
Před návštěvou Masarykova onkologického ústavu si členové vlády prohlédli Univerzitní kampus Bohunice a jednali s vedením Masarykovy univerzity Brno a otevřeli dvě nová veřejná očkovací místa pro zájemce bez registrace. Nejprve premiér Babiš s ministrem Vojtěchem v ostravském nákupním centru Forum Nová Karolina, které provozuje Fakultní nemocnice Ostrava, a poté i s vicepremiérkou Schillerovou v brněnském obchodním centru Olympia Brno, kde zdravotnický personál a další servis zajišťuje Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Předseda vlády ocenil velký zájem, který lidé o očkování bez nutnosti registrace na všech dosud otevřených veřejně přístupných očkovaných místech mají. „Budeme v tom pokračovat, budeme otevírat další centra. Připravuje se Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové. Lidé mají zájem a my máme radost, že jich je tady tolik. A zpětná vazba je důležitá, protože jsme zjistili, že lidé hlavně řeší problém z hlediska rychlosti. Proto je takový zájem o vakcínu Janssen. Ale velkou motivací je i to, že nebudou muset chodit na testy. Proto se snažíme všechny přesvědčit, aby se maximálně naočkovali,“ uvedl premiér Babiš.