Premiér Fiala se zúčastnil v Bruselu summitu zemí EU s Africkou unií, jednal zde také o rusko-ukrajinské krizi

V Bruselu se uskutečnilo jednání lídrů zemí Evropské a Africké unie, 17. února 2022.
V Bruselu se uskutečnilo jednání lídrů zemí Evropské a Africké unie, 17. února 2022.
Předseda vlády Petr Fiala se 17. února 2022 zúčastnil v Bruselu 6. summitu zemí EU s Africkou unií a rovněž neformálního jednání Evropské rady k rusko-ukrajinské krizi. Setkal se s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou a rakouským kancléřem Karlem Nehammerem. Absolvoval také bilaterální jednání s nigérijským prezidentem Muhammadem Buharim.

Cílem pravidelných summitů zemí EU s Africkou unií je stanovení společných priorit a prohloubení spojenectví s Afrikou s důrazem na solidaritu, bezpečnost, trvalou prosperitu a stabilitu. Vztahy s Afrikou jsou také významnou prioritou francouzského předsednictví Rady EU. Český premiér se v rámci summitu EU s Africkou unií zúčastnil kulatého diskusního stolu na téma podpory soukromého sektoru a ekonomické integrace.

Možná to tak u nás nemusíme vnímat, ale i pro Českou republiku je summit Afrika – Evropská unie důležitý. Spolupráce s africkými zeměmi je na vzestupu, přibývají české investice na africkém kontinentu, narůstají zkušenosti českých firem s projekty v Africe, český export do Afriky se za posledních 10 let zdvojnásobil. V rámci toho jsem se účastnil jednoho kulatého stolu. Zdůraznil jsem, že je potřeba pomoci rozvoji malého a středního podnikání, včetně startupů v Africe, protože je to jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak pomoci africkým zemím s jejich hospodářským rozvojem a vytvářením pracovních míst,“ shrnul Petr Fiala.

Pro Českou republiku je Afrika a zejména oblast Sahelu geografickou prioritou, dlouhodobě se podílíme na úsilí zlepšit bezpečnostní situaci v regionu. Afrika je kontinentem s dlouhodobě největším ekonomickým růstovým potenciálem, což představuje významnou příležitost pro české firmy.

Premiér se zúčastnil neformálního jednání Evropské rady k situaci na hranicích Ukrajiny a Ruska. „Důležitým bodem dnešního dne bylo neformální zasedání Evropské rady, které bylo mimořádně svoláno kvůli situaci na rusko-ukrajinské hranici. Měl jsem velkou radost ze společné pozice, z toho, že bylo jasně vidět, že evropské státy o té situaci přemýšlejí stejně a jsou připraveny zachovat jednotný postoj a jsou si vědomy toho, jak je v této krizi jednotný postoj důležitý pro možné mírové řešení. Bezvýhradně jsme se shodli na nutnosti jednoty Evropské unie v podpoře Ukrajiny, v odmítnutí ruské agrese a také na tom, že musíme být společně připraveni na všechny varianty dalšího vývoje. Myslím, že je to nesmírně důležitá zpráva,“ řekl český premiér.

Hlavními tématy jednání Petra Fialy s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou byly příprava nadcházejícího českého předsednictví, energetická politika a situace na rusko-ukrajinské hranici. „Mluvili jsme o důležitých věcech, jako je současná bezpečnostní situace v Evropě, situace na ukrajinsko-ruské hranici, společný postoj evropských zemí a o věci, která je pro Českou republiku také důležitá, a to je energetická politika a její další vývoj. Dále snižování závislosti na Rusku a všechny tyto věci, které spolu souvisejí. Musím říci, že tento rozhovor byl velice otevřený a paní předsedkyně mi přislíbila veškerou součinnost při přípravě evropského předsednictví,“ popsal setkání předseda vlády. Petr Fiala pozval šéfku EK spolu s celým kolegiem komisařů do Prahy na společné jednání s českou vládou, které se bude konat při příležitosti zahájení předsednictví letos v červenci.

Se spolkovým kancléřem Rakouské republiky Karlem Nehammerem český premiér hovořil o bilaterálních tématech, spolupráci v regionu střední Evropy i aktuální evropské agendě. Pozval ho také na návštěvu ČR. „S Rakouskem nás pojí pevná kulturní a historická pouta a je důležité rozvíjet dobré vztahy. Pana kancléře jsem pozval na návštěvu Prahy. Věřím, že se podaří v krátkém čase,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Na okraj summitu se setkal s nově zvolenou předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou. Tématem jednání byly přípravy našeho nadcházejícího předsednictví v Radě EU a spolupráce s Evropským parlamentem nejen během něj. „Setkal jsem se také s novou předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsola, se kterou jsme samozřejmě také mluvili o českém předsednictví a jeho přípravách. Nemohli jsme se vyhnout ani otázkám taxonomie, tou se bude zabývat Evropský parlament. Také jsem zopakoval, proč za Českou republiku považujeme tu výslednou podobu za přijatelnou,“ řekl premiér.