Hlavním tématem jednání Petra Fialy s ústavními činiteli Singapuru byl rozvoj spolupráce mezi oběma zeměmi.
„Bavili jsme se o ekonomické spolupráci, ale také jsme mluvili o mezinárodně-politické situaci, o významu spojenectví mezi státy EU a ASEANem a roli České republiky. Bavili jsme se o nebezpečích a rizicích, které vyplývají jak z ruské agrese na Ukrajině, tak z nebezpečí, které tady představuje zhoršování vztahů mezi Čínou a USA,“ řekl premiér.
Premiér s vrcholnými představiteli Singapuru řešil také další rozvoj ekonomické spolupráce, kybernetické bezpečnosti, ale i spolupráci ve vědě, výzkumu a inovacích a v neposlední ředě spolupráci v rozvoji umělé inteligence.
„Velký potenciál je v rozvoji obranně-průmyslové spolupráce. Tady mohu uvést jeden příklad. Společnost COLT nyní vlastněná Českou zbrojovkou je dlouhodobým dodavatelem pro singapurskou armádu a nyní se snaží o modernizaci dvaceti tisíc kusů svých zbraní. Společnost plánuje, zúčastnit se připravovaného tendru na pušky pro singapurskou policii. Bavili jsme se také o možnostech znovuobnovení přímého leteckého spojení mezi Prahou a Singapurem,“ dodal premiér.
Singapur je z hlediska Česka významným partnerem v regionu Indo-Pacifiku a zároveň je největší exportní destinací České republiky v jihovýchodní Asii. Obchod Česka a Singapuru dosáhl v roce 2022 téměř 850 mil. USD, přičemž český vývoz představoval téměř 509 mil. USD. České firmy do Singapuru vyváží zejména elektrická zařízení a spotřebiče, olejové filtry či optické a telefonické přístroje a zařízení. Naopak ze Singapuru se do Česka dováží stroje pro zpracování dat, integrované obvody a další elektronické součástky, ale také přírodní kaučuk, pryskyřice a telekomunikační zařízení.
Předseda vlády v ostrovním městském státě navštívil také investiční fond GIC, který už v Česku investoval do dvou projektů přes 100 miliard korun. Vlastní největší logistické parky P3 a má také třicetiprocentní podíl ve společnosti CETIN.
„GIC je jedním z největších investičních státních fondů na světě, obhospodařuje zhruba 16 bilionů korun, tedy zhruba 7 rozpočtů ČR a je pro nás zajímavé, aby GIC chtěl investovat v ČR. My jsme o možnostech dalších investic a spolupráci na dalších projektech v oblasti digitalizace nebo vysokorychlostního internetu s představiteli tohoto fondu jednali,“ řekl Petr Fiala.
Petr Fiala na ostrově zahájil také česko-singapurské byznysové fórum, organizované Hospodářskou komorou. „Bylo velmi úspěšné a už jenom to, že se na akci sešlo téměř 200 podnikatelů z obou zemí, ukazuje, jaký je zájem o spolupráci s českými podniky a ukazuje to i potenciál spolupráce na byznysové úrovni do budoucna,“ dodal premiér.
Ze Singapuru se premiér s celou delegací přesunul do Vietnamu. V Hanoji ho přijme jeho protějšek Pham Minh Chinh, jednat bude také s prezidentem Vo Van Thuongem nebo předsedou Národního shromáždění Vuong Dinh Huem. V provincii Quang Ninh pak premiér navštíví začínající stavbu společné továrny české automobilky Škoda Auto s místním partnerem. Během návštěvy se setká i s českými krajany. Z Vietnamu se premiér s delegací přesune do Kazachstánu a desetidenní cestu po Asii zakončí v Uzbekistánu. V předchozích dnech podnikatelská delegace v čele s premiérem Petrem Fialou navštívila Filipíny a Indonésii.