Dnešní program v Bruselu Andrej Babiš zahájil jednáním se svými protějšky v rámci politické skupiny ALDE a tradiční koordinační schůzkou s premiéry zemí Visegrádské čtyřky.
Zasedání Evropské rady začalo minutou ticha k uctění obětí úterního útoku ve Štrasburku, kde po střelbě na vánočních trzích zemřeli čtyři lidé.
Prvním diskusním bodem jednání byl víceletý finanční rámec EU pro období 2021-2027. Premiér Babiš na jednání zdůraznil, že Česká republika bude požadovat adekvátní financování pro kohezní politiku a zemědělství, ale také potřebu větší flexibility pro členské státy v provádění těchto důležitých politik. „Naším cílem je prosazovat peníze na investice, nechceme podporovat měkké projekty, jako jsou workshopy či konference“ uvedl předseda vlády. „Ve svém vystoupení jsem mluvil o našem Národním investičním plánu na 12 let, kde je 17 tisíc projektů za 3,5 bilionu korun,“ dodal premiér. Evropská rada ve svých závěrech stanovila cíl dosáhnout dohody o podobě příštího dlouhodobého rozpočtu na podzim příštího roku.
Druhým tématem dnešní Evropské rady byly vnější vztahy. Evropští státníci vyzdvihli důležitost připravovaného únorového summitu Evropské unie a Ligy arabských států, a to zejména v kontextu migrace. Evropská rada také přijala závěry k situaci v Azovském moři a shodla se na prodloužení platnosti sankcí vůči Rusku. Lídři rovněž přivítali schválení obchodní dohody mezi EU a Japonskem ze strany Evropského parlamentu.
Zasedání pokračuje pracovní večeří, při které by měli státníci ve formátu sedmadvacítky probrat aktuální situaci ohledně brexitu. „Velká Británie byla vždy náš spojenec a tento vztah si chceme zachovat,“ uvedl před jednáním předseda vlády.
Zítra budou jednání pokračovat a zaměří se například na téma migrace či dokončování vnitřního trhu. Summit bude zakončen jednáním eurozóny za účasti dalších členských států včetně ČR k tématu prohlubování hospodářské a měnové unie.