Vážená paní Mašínová, vážené dámy a pánové, milí hosté, otevíráme dnes v Lošanech malé, ale mimořádně důležité muzeum – Památník tří odbojů.
Památník vznikl na místě statku rodiny Mašínů, aby připomínal odkaz českého hrdiny generálmajora Josefa Mašína a jeho rodiny. Josefovy ženy Zdeny, pronásledované nacisty i komunisty, která zemřela ve vězení, a jejich dětí, které šly ve stopách svého otce a bojovaly proti komunistické totalitě, tak, aby ho nezklamaly.
Josef Mašín byl mimořádně statečný muž, legionář, významný bojovník proti nacismu, člen legendární odbojové skupiny Tři králové, který si svou hrdost a vzdor vůči okupantům dokázal udržet až do své popravy v roce 1942. V jedné z místností Památníku najdete vzkaz, který Josef Mašín napsal svým dětem z vězení krátce před svou popravou, a já myslím, že je to text, který by si měl přečíst opravdu každý.
Dovolte mi z něho alespoň zacitovat krátkou pasáž: „Nechtěl jsem připustit, abyste jednou i Vy byli porobenými otroky, nýbrž abyste zůstali svobodnými a volnými občany. Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest první povinností každého uvědomělého Čecha. I Vy jednou musíte takto postupovat.“
Synové Josefa Mašína, Ctirad a Josef, zakladatelé odbojové Skupiny bratří Mašínů, pokračovali v otcových stopách a i oni bojovali proti totalitě. V jejich případě proti té komunistické. Následný útěk jejich skupiny do Západního Berlína se stal legendárním. Komunisté se poté krutě pomstili nejen Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi, kteří byli během útěku dopadeni, ale i rodinných příslušníků uprchnuvších.
I to dokazuje nelidskost totalitních režimů – nacisté a komunisté nebojovali pouze proti svým protivníkům, ale mstili se i na jejich dětech, příbuzných a přátelích. I proto je třeba si boj proti komunismu a nacismu neustále připomínat. I proto je skvělé, že jsme se dnes zde sešli. Památník tří odbojů vznikl z iniciativy nezávislé občanské iniciativy několika odborníků a jejich přátel, byl kompletně financován z masové veřejné sbírky.
Spolek, který za památníkem stojí, tedy vyrostl „zdola“… a společně s paní Zdeňkou Mašínovou se mu po několika letech podařilo úspěšně přetvořit zničenou, pozapomenutou usedlost na toto důstojné pietní místo a vzdělávací centrum, které se – doufejme – bude ještě rozrůstat.
Paní Mašínová, pánové, děkuji vám za vaše úsilí a doufám, že sem zavítá co nejvíc lidí. Děkuji a přeji vám inspirativní návštěvu Mašínova statku.
Petr Fiala, předseda vlády