Po březnové stagnaci se průmyslová výroba v dubnu přehoupla do záporných čísel. Meziročně po očištění o počet pracovních dní klesla reálně o 3,8 %, samotný zpracovatelský průmysl pak o 4 %. Nejvíce se na dubnovém poklesu podílela výroba motorových vozidel, které se snížila o 15,7 %. Ještě více poklesla výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, a to o 28,2 %. Výsledky průmyslu kromě přetrvávajících problémů s nedostatkem dílů umocnila velmi vysoká srovnávací základna v loňském dubnu. Oproti minulým měsícům si teď dokázala udržet meziroční růst výroby již jen zhruba polovina sektorů. Jednalo se například o výrobu nápojů a potravinářských výrobků, výrobu strojů a zařízení nebo chemický průmysl.
„Kumulace bariér růstu firem se již začíná stále znatelněji projevovat. Podniky omezují zejména skokově rostoucí a nestabilní ceny vstupů a zpožďování jejich dodávek nebo zdražování energie. Jejich odraz na celkových ekonomických ukazatelích se bude v dalších měsících zvyšovat. Například Index cen průmyslových výrobců za duben meziročně vzrostl o 26,6 % a ceny surovin, komodit, energie či pohonných hmot stouply jen za poslední měsíce o desítky procent. Rychlé tempo zdražování bude omezovat i možnosti investiční aktivity, kdy firmy podle našich průzkumů vnímají právě zdražování materiálů či surovin a rovněž ceny energie jako limitující pro svůj rozvoj,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR. Nedávný dubnový průzkum SP ČR také ukázal, že až 40 % dotazovaných podniků letos očekává meziroční snížení zisku.
Vyšší míra nejistoty a rostoucí ceny se začínají pomalu odrážet i na vývoji zakázek. Nové zakázky v dubnu dle Českého statistického úřadu sice meziročně vzrostly o 3,1 %, v meziměsíčním porovnání však hodnota zakázek klesla o 2 %. „Jedná se navíc o nominální hodnoty, na kterých se také podepisuje inflace. Že zakázky slábnou, naznačují i květnové výsledky Indexu nákupních manažerů pro český zpracovatelský průmysl,“ vysvětluje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.
S hrozbou stagnace se však potýká celá Evropa. Index nákupních manažerů zpracovatelského průmyslu v eurozóně signalizoval v květnu také jen nepatrný růst výroby, značné inflační tlaky a pokles objednávek kvůli dopadům války na Ukrajině, problémům se zásobováním a zvýšené nejistotě firem.
„Čeští výrobci budou v roce 2022 čelit výrazným obtížím. Rizikové pro ně zůstávají zejména pokračující cenové tlaky, komplikace v dodávkách vstupů a nově také postupné ochlazování zakázek. Silná nadále zůstane i nejistota spojená s rusko-ukrajinským konfliktem. I pokud by došlo k ukončení války, bude záležet na mnoha neznámých, například na konkrétní podobě poválečného uspořádání a zejména na rychlosti napravení dodavatelsko-odběratelských vztahů ve světě,“ dodává Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.
-
kategorie Tiskové zprávy