Vláda v pátek požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května. V současnosti stav nouze platí do čtvrtka 30. dubna. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci, kterou přenášela Česká televize v přímém přenosu, uvedl, že všichni ministři s prodloužením stavu nouze souhlasí. Jeho úřad má připravit materiál, který by měla vláda v pátek schválit. Vláda ve čtvrtek také schválila Městským soudem v Praze zrušená opatření ministerstva zdravotnictví jako krizová opatření vlády podle krizového zákona, na což měl čas do pondělí.
Premiér Andrej Babiš (ANO) prodloužení stavu nouze ve svých původních prohlášeních, která sdělil veřejnosti před několika dny, nepovažoval prodloužená nouzového stavu za nutné. V tom se lišil od vicepremiéra, ministra vnitra a předsedy Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka, který naopak na prodloužení nouzového stavu po 30. dubnu trval, což zdůvodňoval především nutností nadále zajišťovat dodávky zdravotnického materiálu centrálním způsobem. Zároveň připouštěl, že by respektoval stanovisko epidemiologů, zda prodloužit či nikoliv.
Na tiskové konferenci se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyjádřil v tom smyslu, že se se vláda ČR shodla, že je zde rozsudek, který je pravomocný. V takovém případě platí, že vláda musí nouzový stav prodloužit nejméně do poslední vlny rozvolnění, aby opatření platila, jak je původně nastavila. Podle Adama Vojtěcha vláda zatím schválila daná krizová opatření, ne však formálně prodloužení nouzového stavu. Ministerstvo zdravotnictví v pátek předloží kabinetu daný materiál, v němž bude formulována žádost vlády ČR o prodloužení nouzového stavu, které bude poté předána Poslanecké sněmovně k projednání a ke schválení. Ministr Adam Vojtěch nepředpokládá, že by proti prodloužení někdo ve Sněmovně protestoval.
Debatu o prodloužení nouzového stavu ovlivnilo čtvrteční rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Vláda měla čas do pondělí, aby opatření přijal v zákonné formě, tedy jako krizové opatření, což dnes učinila.
Soudem zrušená opatření nejprve vláda v polovině března vydala na základě nouzového stavu. Následně je ale přeměnila na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Ministr Adam Vojtěch také prohlásil, že ministerstvo zdravotnictví podá kasační stížnost proti rozsudku soudu o zrušení čtyř opatření resortu, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách. Zároveň Adam Vojtěch uvedl, že je rád, že rozsudek v zásadě konstatuje, že opatření jsou efektivní, přestože měla být podle názoru soudu nařízena skrze krizový zákon. „Respektujeme rozsudek Městského soudu v Praze, byť proti němu budeme podávat kasační stížnost,“ řekl Adam Vojtěch. Podle něj i soud konstatoval, že není předchozí judikatura, ze které by se dalo vycházet. „Z našeho pohledu by o tom měl ještě rozhodovat Nejvyšší správní soud a celou věc posoudit, protože to není úplně jednoznačné. Je otázka, jaká je reálná pravomoc ministerstva zdravotnictví, na kterém je zodpovědnost za to, aby činilo kroky k omezení a zabránění šíření epidemie,“ poznamenal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.