Všechny režimy programu Antivirus, tedy Antivirus A, Antivirus B a Antivirus A Plus, budou pokračovat o měsíc déle, než vláda dosud plánovala. O prodloužení do 31. května rozhodl kabinet v důsledku přetrvávajících epidemických opatření omezujících některé sektory ekonomiky. Program Antivirus patří mezi nejvyužívanější podpůrné programy, které vláda na pomoc zaměstnavatelům vypsala. Další informace obsahuje tisková zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí.
Vláda předloží do Parlamentu také návrh novely zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, který lidem v nařízené karanténě či izolaci přidává k běžné nemocenské navíc až 370 korun za den. Podle dosud platného zákona má toto vyplácení skončit k 30. dubnu, vláda se ale shodla na jeho prodloužení až do 30. června. Poslaneckou sněmovnu požádá, aby příslušnou předlohu schválila v režimu legislativní nouze. Více v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Vláda schválila také Národní strategii pro čelení hybridnímu působení, kterou společně vypracovaly Ministerstvo obrany, Úřad vlády, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo vnitra, zpravodajské služby, Armáda ČR a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Strategie reaguje na zhoršující se bezpečnostní situaci a hybridní hrozby, jimž Česká republika musí čelit. Je to první strategický dokument České republiky věnující se této oblasti, který doplňuje již existující bezpečnostní strategické dokumenty. Počítá mimo jiné s osvětovou kampaní vůči veřejnosti či s vytvořením pozice koordinátora agendy čelení hybridnímu působení u Úřadu vlády. Podrobnosti obsahuje tisková zpráva Ministerstva obrany.
Vláda zároveň na základě posledních událostí rozhodla o vyřazení ruské firmy Rosatom z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Rosatom už nebude zařazen ani do bezpečnostního posouzení. V tendru na dostavbu Dukovan tak zůstanou jen firmy z USA, Francie a Jižní Koreje.
Kabinet rovněž rozhodl o poskytnutí humanitárního daru Ukrajině, který má této zemi pomoci s bojem proti epidemii covid-19. Česká republika za pomoci Hasičského záchranného sboru ČR odveze do Ukrajiny 192 000 kusů zdravotnických roušek a celkem bezmála 130 000 kusů tzv. rapid testů. Zboží bude vyskladněno ze státních hmotných rezerv. Další informace obsahuje tisková zpráva Ministerstva vnitra.
Ministři schválili rovněž návrh na bezplatné poskytnutí antigenních testů na otestování osob bez přístřeší. Ty doposud nejsou cíleně testovány na nemoc covid-19, protože nepatří do žádné z plošně testovaných skupin obyvatelstva. Vláda se rozhodla tuto situaci vyřešit pomocí vybraných poskytovatelů sociálních služeb, kterým rozešle ze státních rezerv a ze zásob Ministerstva vnitra více než 13 000 kusů testovacích sad pro samotestování nebo pro použití laickou veřejností právě pro osoby bez přístřeší.
Vláda projednala také několik dílčích změn v mimořádných opatřeních Ministerstva zdravotnictví. Hlavní změny se týkají školství. Od 21. dubna bude povolena činnost dětských skupin v Karlovarském a Královéhradeckém kraji. V ostatních regionech bude povolena jen pro děti, které nejpozději k 31. srpnu 2020 dosáhly pátého roku věku, nebo pro poskytování služby péče o dítě rodičům vybraných profesí a zaměstnavatelů. Rovněž od 21. dubna bude upřesněno opatření nařizující nošení ochrany dýchacích cest tak, že účastníci přijímacích zkoušek na střední školy budou moci místo respirátoru použít i zdravotnickou roušku či obdobný certifikovaný ochranný prostředek.
Od 24. dubna bude spuštěno plošné testování na vysokých školách, a to za obdobných podmínek jako v ostatních plošně nařízených segmentech. Testovat se budou studenti, kterým bude následně od 26. dubna umožněno zúčastnit se prezenční výuky. Testování nejméně jednou za sedm dní bude jednou z podmínek účasti na prezenční výuce, i v tomto případě platí výjimky pro kompletně očkované či osoby, které prodělaly covid-19 v posledních 90 dnech. Testování zajistí přímo vysoká škola, nebo si student může přinést platný vlastní test provedený v autorizovaném testovacím místě. Tato povinnost se nebude vztahovat ani na účastníky individuálních konzultací či individuální výuky.
Od 26. dubna se budou moci středoškoláci účastnit praktické výuky. Studenti posledních ročníků vysokých škol budou moci nastoupit na praktickou a klinickou výuku. Od stejného data se budou moci v Karlovarském a Královéhradeckém kraji vrátit i další děti do školek.
Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-19–dubna-2021-187810/.