Vládní výbor pro jadernou energetiku, který se sejde ve středu, bude jednat mimo jiné o takzvaném bezemisním zákonu, který má zajistit rámec financování stavby nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. V nedělním diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Naproti tomu, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, které byla další diskutující, se obává, zda schválení zákona ve Sněmovně, a to zrychleně v prvním čtení, jak je v plánu, není hazardem s vysokou veřejnou podporou, jakou jaderné zdroje v ČR mají.
Návrh zákona je nyní v připomínkovém řízení. Z podkladů k materiálu vyplývá, že ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) požádalo Legislativní radu vlády (LRV) o zkrácení připomínkového řízení k zákonu na deset dní místo standardních 20. LRV požadavku částečně vyhověla, vyjádřit připomínky lze po dobu 13 dní. Snížil se i počet úřadů, které mohou do normy mluvit. Podobu zákona mohou ovlivnit pouze resorty financí, spravedlnosti, zahraničních věcí, životního prostředí a vedoucí Úřadu vlády.
Ministerstvo průmyslu a obchodu rovněž žádá, aby s ohledem na orientační harmonogram výstavby bloku souhlasila Poslanecká sněmovna s návrhem už v prvním čtení. Podle důvodové zprávy k návrhu zákona je jeho účinnost – vzhledem k urgentnosti řešení přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice – navržena na 1. ledna 2021.
Dana Drábová k tomu zkrátka uvedla, že věcně se možná mnoho nezmění, ale pro ní samotnou je to docela s otazníkem, neboť se domnívá, jestli kvůli tomuto zrychlenému projednání a přijetí zákona není tak trochu zahrávání si s vysokou veřejnou podporou jaderných technologií a elektráren. Mimochodem, tato podpora se pohybuje v současné době někde mezi 62 a 65 procenty. „Ale ve chvíli, kdy se spustí takový kobercový nálet, jaký zcela jistě spustí to, že ten zákon bude protlačen na první čtení, což asi bude – já nevím, jestli to stojí za měsíc, dva, tři urychlení,“ řekla Dana Drábová.
Jaroslav Míl pro změnu argumentoval tím, že Česká republika chce již na začátku července zahájit takzvaný prenotifikační proces v Bruselu a chce mít co nejvíce připravenou potřebnou legislativu. Zmíněný proces ověřuje názor Evropské komise na to, zda je zvolený postup správný z hlediska veřejné podpory. „Zkrácení toho termínu ovlivnit neumím,“ dodal vládní zmocněnec pro jadernou energetiku.
Návrh počítá s tím, že bude-li výkupní cena elektřiny z plánovaného nového bloku JE Dukovany vyšší než cena silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí spotřebitelé prostřednictvím síťových tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Záměr kritizovaly ekologické organizace.
Možnou stavbu nového jaderného zdroje v České republice roky brzdily nejasnosti o financování, obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Ministři na konci dubna přijali návrhy dvou smluv mezi vládou a energetickou firmou ČEZ o stavbě nového bloku pro jednání o notifikaci s Evropskou komisí. Vedle zastřešující dohody vláda schválila smlouvu definující územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024, uvedl tehdy ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Stát v ní podle něj dává možnost ČEZ odprodat mu celý projekt.