Ministři vzali na vědomí výjimku ministra vnitra, kterou se nově s účinností od 26. března řeší problematika přeshraničních pracovníků, tzv. pendlerů. Ti se nyní dělí na různé kategorie podle místa přechodu hranice a podle typu práce vykonávané v zahraničí. Přesné znění podmínek naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra.
Vláda schválila návrh mimořádného zákona o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii v roce 2020. Zákon má umožnit, aby Úřad práce ČR vycházel při stanovení výše a výplaty těchto dávek na 2. kalendářní čtvrtletí roku 2020 z údajů o příjmech a nákladech na bydlení, které byly doloženy pro nárok na výplatu a výši uvedených dávek na 1. čtvrtletí roku 2020. Jedná se o vyplácení přídavku na dítě, příspěvku na bydlení a zvýšení příspěvku na péči.
Důvodem předložení návrhu je, aby statisíce žadatelů o dávky v době vyhlášené karantény nemusely o potvrzení kontaktovat zaměstnavatele a příslušné úřady a instituce. Zároveň se tím minimalizuje zatížení Úřadu práce ČR i České pošty. Příslušné doklady je totiž nutné získat a předložit do konce dubna. Vláda požádá Parlament, aby tento návrh projednal ve stavu legislativní nouze.
Ministerstvo práce a sociálních věcí také předložilo zjednodušení správního řízení v oblasti nepojistných sociálních dávek. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Vláda vzala na vědomí také změnu nařízení ministra zdravotnictví o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Ze zákazu byly nově vyňaty také zámečnictví a servis dalších výrobků pro domácnost, opravy, údržba a instalace strojů a zařízení pro domácnost, provozovatelé pohřebišť, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských ostatků do uren a myčky automobilů. Zákaz z prodeje ubytovacích služeb se nově od 27. března nebude týkat osob, které potřebují ubytování za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti. Celé znění opatření na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
Vláda vzala na vědomí také vyhlášení programu podpory malých podniků postižených celosvětovým šířením onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-19 s názvem Ošetřovné pro OSVČ. Vyhlášením tohoto dotačního programu realizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu záměr podpořit živnostníky, kteří kvůli mimořádnému opatření vlády, jímž byly uzavřeny základní a střední školy, museli přestat vykonávat svou živnost a starat se o děti. Vláda už odsouhlasila, že stát těmto podnikatelům vyplatí 424 korun za den.
Vláda se zabývala také problematikou dezinfekčních prostředků, s jejichž zajištěním je problém kvůli enormní poptávce. Centralizovaným nákupem dezinfekčních přípravků osobní hygieny určených k dezinfekci rukou bylo vládou pověřeno Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ke zvládnutí situace požádal ministr průmyslu a obchodu ministra zdravotnictví o povolení dodávání přípravku Anti-COVID na trh a zároveň o rozšíření výčtu držitelů povolení k této výjimce. To umožní zapojit do výroby dezinfekčního přípravku na bázi ethanolu další zájemce. Ministerstvo průmyslu a obchodu se zavázalo kontrolovat výši produkce, strukturu a výši dodávek dezinfekčních přípravků na ruce na trh a v případě, že bude trh již saturován, informovat Ministerstvo zdravotnictví, které bezodkladně vydaná povolení zruší.
Ministři se zabývali také pokrytím výdajů, které vznikly Ministerstvu zahraničních věcí v souvislosti s nutnou repatriací českých občanů, kteří v důsledku rozhodnutí některých států a celkového omezení mezinárodní dopravy z důvodu koronavirové pandemie zůstali v zahraničí. Podle odhadů se ke 12. březnu jednalo o zhruba 200 000 osob. Ministerstvo při repatriaci spolupracuje i s dalšími státy, přesto náklady odhadlo na 111 milionů korun. Vláda rozhodla, že tyto finanční prostředky pokryje z vládní rozpočtové rezervy.
Vláda řešila také zvýšení finančních prostředků k dodatečnému navýšení dotace z vládní rozpočtové rezervy pro národní doplňkové financování Programu rozvoje venkova pro rok 2020. Tyto peníze by měly sloužit k řešení krizové situace podnikatelů v zemědělství, potravinářství a lesnictví. Hlavním smyslem opatření, která navrhl ministr zemědělství, je zajištění potravinové soběstačnosti obyvatel ČR a podstatné navýšení výrobních kapacit potravinářského průmyslu. Vláda odsouhlasila, že pro tyto účely uvolní z vládní rozpočtové rezervy 3,3 miliardy korun.
Vláda odsouhlasila také žádost ministra zemědělství o zvýšení finančních prostředků k dodatečnému navýšení dotace pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a. s., pro rok 2020. Posílení rozpočtu PGRLF o jednu miliardu korun z vládní rozpočtové rezervy umožní fondu mimo jiné akceptovat odložení splátek u komerčních úvěrů, uvolnit čí snížit zástavy peněžních vkladů či souhlasit s odkladem splátek jistiny úvěrů poskytnutých PGRLF, přičemž fond bude saturovat případné vzniklé náklady. I tyto kroky mají zajistit zemědělcům a lesníkům v krizové situaci více hotovosti na řešení jejích dopadů. Více na stránkách Ministerstva zemědělství.
Vláda schválila také vydání nové vyhlášky Ministerstva obrany, která umožní poskytnutí služebního volna vojákům z povolání v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020. I vojáci tak budou moci v případě potřeby vyvolané mimořádnými opatřeními vlády zabezpečit péči o své děti. V době služebního volna bude mít voják nárok na služební plat. Více na stránkách Ministerstva obrany.
Vláda vzala na vědomí také další mimořádné opatření ministra zdravotnictví, kterým nařizuje poskytovatelům zdravotních služeb akutní lůžkové péče vyplnit o každém pacientovi s koronavirem tzv. záznam o hospitalizovaném pozitivním nálezu. Tento záznam musí následně odeslat do Informačního systému infekčních onemocnění, jehož správcem je Ministerstvo zdravotnictví. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví.
Ministerstvo také poskytovatelům akutní lůžkové péče nařídilo vyhradit uvnitř zdravotnického zařízení zvláštní prostory pro třídění pacientů včetně pacientů předávaných zdravotnickou záchrannou službou, aby bylo možné hned identifikovat pacienty s podezřením na onemocnění COVID-19 nebo ty, kteří už tuto nemoc prokazatelně mají. Celá informace na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
Ministerstvo zdravotnictví také opět upravilo pravidla pro poskytování lázeňské péče. Zrušilo nařízení z 23. března a vydalo nové, platné od 25. března, které se týká výhradně poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče. Informace naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
Kompletní výsledky na https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2020-03-26.